آموزش وردپرس
سرخط خبرها
خانه / غارهای استان چهارمحال و بختیاری

غارهای استان چهارمحال و بختیاری

بسم الله الرحمن الرحیم

به علت وجود کوههای آهکی،غارهایی در منطقه وجود دارد که چشمه سارهایی نیز از آنها می جوشند. از آن جمله به پیر غار باید اشاره کرد که چشمه ای پر آب از آن سرازیر می شود. این غار هنوز مورد شناسایی کامل قرار نگرفته،و از این نظر قابل توجه و مطالعه است. مهمترین غار منطقه، غار آقا سید عیسی در بیدکل است که از طریق فارسان قابل دسترسی است و چپشمه ای در نزدیکی آن می جوشد این غار مسیر باریک و طولانی دارد و در میان آن دریاچه ای وجود دارد. این غار نیز مانند پیر غار دارای اهمیت مذهبی و مورد احترام اهالی منطقه است. غارها همواره طالبین خاصی دارند و از عوامل جلب توریست محسوب می شوند.

شناسایی و معرفی این غارها به ویژه غار بیدکل موجبات جلب جهانگرد و توسعه ی توریست در منطقه به شمار می آیند و به علت موقعیت ویژه می توانند غارنوردان داخلی و خارجی را به سوی خود جلب نمایند.

وجود کوههای آهکی و تحولات داخلی آنها طی دوره های پیشین موجب پیدایش حفره های وسیع و طولانی در کوههای مختلف گردیده و ظاهرا در گذشته های دور موجب استفاده اقوام و بومیان بوده ونیز دارای عناصر ناشناخته ای هستند،از جمله این شگفتیها می توان به اشگفتهای لردگان در ارمند،شلیل،اشگفتهای بازفت و جونقان اشاره کرد اکثر این اشگفتها هنوز مورد شناسایی علمی قرار نگرفته است و درصورت شناسایی و معرفی از جاذبه های توریستی منطقه محسوب میشوند بعضی از این اشگفتها دارای آب و چشمه نیز هستند.

غار سراب

غار سراب در ۵۶ کیلومتری جنوب غربی شهرکرد و حدود ۷ کیلومتری شهر باباحیدر (شهرستان فارسان) در مسیر دره ای زیبا ومعتدل، در مجاورت روستای امید آباد قرار گرفته است.

غار-سراب-1030x773

از انتهای جاده ی آسفالته تا دهانه ی غار حدود ۴۵ دقیقه پیاده روی لازم است.این غار شگفت انگیز دو دهانه دارد و به دلیل وجود موانع طبیعی بیش از ۶۰۰متر از آن قابل دسترسی نیست.از دهانه های غار، آبی خروشان و خنک بیرون می آید ارتفاع سقف غار در بعضی از نقاط به ۱۵ متر میرسد در دالان طویل غار قندیلهای آهکی زیبا به وفور وجود دارد و فرایند تشکیل این قندیلها ادامه دارد.

امکانات و تسهیلات این غار عبارتند از: آب آشامیدنی، دسترسی به واحدهای پذیرایی فارسان، دسترسی به پمپ بنزین فارسان و جاده آسفالته.

 

غار یخی چما

در فاصله ۲۵ کیلومتری چلگرد (۱۰۸ کیلومتری شهرکرد) در نزدیکی روستای شیخ علیخان، یکی از نادرترین و اعجاب انگیزترین غارهای منطقه به نام غاریخی چما با قندیل های فراوان یخی واقع شده.از زیر یخ های این غار، چشمه ای با آب سرد در جریان است که نهایتا به سد کوهرنگ می ریزد.قرار گرفتن در دره های عمیق و انباشت حجم برف های چندین ساله در این مکان سبب شده قندیل های یخ و توده های عظیم برف به صورت دائمی و در تمام فصول سال باقی بمانند.

7692

 

غار آقا سید عیسی

این غار در ۴۵ کیلومتری غرب شهرکرد،۱۰ کیلومتری غرب فارسان و یک کیلومتری شمال روستای بیدکل قرار دارد. دهانه غار با ارتفاع ۴ متر و عرض۶ متر می باشد مسیر این غار از همان ابتدا با شیب ۳۰ درجه به طرف عمق زمین می رود و دارای پیچ و خمهای زیادی است و بعضی جاها مسیر خیلی باریک می شود بعد از حدود ۵۰ متر پیشروی در غار مسیر گل آلود می شود در قسمت دیگر غار که ارتفاع آن حدود ۵/۷ متر می باشد یک آبشار وجود دارد. با صعود از آبشار می توان به پیمایش غار ادامه داد.

12

 

غار تانا

در ۲۲ کیلومتری شهر شهرکرد،۵ کیلومتری روستای شمس آباد و در دامنه کوه زنگیان عمیق ترین غار استان به نام غار تانا قرار دارد. این غار ابتدا توسط یک چوپان شناسایی شد و سپس توسط انجمن غارنوردان ایران مورد پیمایش قرار گرفت دهانه این غار از جنس کنگلومرا و خاک منطقه سست می باشد به همین علت سنگهای غار به راحتی جدا می شوند دهانه این غار کوچک و به عمق ۷ متر می باشد ابتدا از یک عمق ۷ متری عبور کرده و بعد به یک تونل باریک ۲۰ متری با شیب زیاد می رسیم. در ادامه با حمایت طناب از یک عمق ۱۵ متری عبور می کنیم و پس از ۳ متر فرود به تونل تنگی می رسیم که در اطراف آن قندیلهای پوفکی و استلاگمیت های زیبائی دیده می شود. آب درون تونل جاری است بعد از عبور از یک عمق ۳۰ متری به یک دو راهی که به دریاچه ای بسیار کوچک با قندیلهای زیبا می رسد و مسیر دیگر همچنان ادامه دارد و به یک عمق ۶۰ متری که آب در آن جاری است می رسد.

rpstam07

 

غار دیریزنو

این غار واقع در کوهی به همین نام در قله کوه قرار دارد نوع غار طبیعی با ۵۰ متر طول و عمق ۹۵ متر در نزدیکی شهر مال خلیفه،روستای سندگان قرار دارد.

جاده ارتباطی شهرستان لردگان به شهرستان سمیرم را طی مسیر می کنیم از جاده خاکی وارد دره ای به نام گودناز شده به کوه داغ باشی می رسیم از گردنه موسوم به گردنه داغ باشی گذشته و روی قله دیریزنو قرار می گیریم غار در بالای این کوه می باشد.

غار شهسوار

غار شهسوار به علت نزدیک بودن به روستای شهسوار لردگان به این نام معروف گردیده،طول غار ۱۲۰ متر و عمق غار ۴۰ متر می باشد از شهرکرد به سمت لردگان حرکت می کنیم بعد از عبور از شهر عشایرنشین لردگان و استراحتی کنار چشمه برم به سمت خوزستان طی طریق می کنیم تا به سه راهی (سمت راست) امام زاده شهسوار برسیم جاده آسفالت سرد می باشد و نسبتاً باریک با رسیدن به روستا به سمت امامزاده شهسوار برسیم جاده آسفالت سرد می باشد و نسبتاً باریک با رسیدن به روستا به سمت امام زاده (آخر روستا) رفته و پیاده از طریق پاکوب مسیر بغل گذر دره را ادامه داده (۲ کیلومتر) تا به غار می رسیم این غار به علت وجود یک لایه خاکی با قابلیت شستشو بین دو لایه سنگی بوجود آمده غار دارای یک دهانه با شیب حدود ۴۰ درجه و به صورت سربالایی ادامه پیدا می کند.

غار میرشکار

در دامنه کوه هزار گزی غاری به طول ۱۲۰ متر و عمق ۸۰۰ متر بنام میرشکار قرار گرفته به این علت به میر شکار معروف گردیده که در زمانهای دور حوالی غار شخصی به نام میر شکار سکونت داشته است این غار به شهر دستناء و روستای سلم نزدیک می باشد. غاری طبیعی دارای یک دهانه که از سه چاه تشکیل شده و دارای غار سنگ هی زیبایی نیز می باشد در کف چاه غار اصلی که ریزشهای سنگ از دهانه نیز به آن آسیب رسانده تعداد زیادی استخوان و تعدادی شاخ مربوط به حیوانات نظیر قوچ کوهی، کل و گوزن وجود دارد. با اطلاعات قبلی که از گونه های جانوری این منطقه و استان داشتیم وجود شاخهای گوزن باعث تعجب ما شد البته شکل ظاهری و تشکیل سنگ روی شاخها نشان از قدمت و پیشینه دور داشت.

2324

 

غار تنگ خراجی

این غار در ۴ کیلومتری روستای خراجی واقع شده است و بعد از سنگ شکن های ان منطقه بر روی قسمت شرقی کوه جهانبین واقع است نزدیک بودن آن به جاده مزیت محسوب می گردد.