آموزش وردپرس
سرخط خبرها
خانه / تالاب های استان چهارمحال و بختیاری

تالاب های استان چهارمحال و بختیاری

بسم الله الرحمن الرحیم

جمع شدن آبهای حاصل از ذوب برف کوههای سربه فلک کشیده استان در فرو نشست های زمین باعث شکل گیری تالابهایی می شود که ترکیب زمین و پوشش گیاهی در اطراف آنها چشم اندازهای بدیعی را ایجاد می کند و زمینه زندگی حیوانات آبزی مختلفی را فراهم میسازد که منظره پر جاذبه ای را برای هر بیننده ایجاد می کند از جمله تالاب های مهم استان به تالاب های چغاخور ،گندمان ،سولگان و آلونی می توان اشاره نمود.

تالاب چغاخور

این تالاب در شمال غربی کوه کلار در ۶۵ کیلومتری شهر شهرکرد ودر مساحتی حدود ۱۵۰۰ هکتار قرار گرفته است و نزدیکترین شهر به این تالاب شهر بلداجی یکی از قطب های صنعت گز سازی کشور است واز جمله محاسن این تالاب نزدیکی با جاده آسفالت می باشد.

تالاب-چغاخور-در-بروجن

 از دو طرف شمال و شمال غربی؛ جاده خوزستان و جاده بروجن این تالاب را احاطه نموده است. فضای وسیع و هوای لطیف و باغهای زیبای حاشیه ی تالاب مامن گردشگران از اقصی نقاط ایران در تابستان و بهار است.در زمستان قله های پوشیده از برف کوه کلار زیبایی و جذابیت خاصی برای دوستداران طبیعت ایجاد می کند و منظری را پدید می آورد که کمیاب و گاه نایاب هستند.

تالاب گندمان

در نزدیکی تالاب چغاخور در جنوب غربی قله چرو،تالاب گندمان قرار گرفته،با وسعتی حدود ۳۵۰۰ هکتار، که از نظر جایگاه زیست محیطی به علت محیط زیست مناسب برای پرندگانی همچون مرغابی ها،غازهای وحشی و انواع پرندگان مهاجر محل مناسبی برای دوستداران صید و صیادی شده و متاسفانه به علت شکارهای بی رویه چند دهه گذشته وضعیت گونه های مختلف پرنده رو به انقراض گذشته است.در اطراف این تالاب چشمه های بسیار زیبائی قرار گرفته اند که گردشگران زیادی را به خود جلب می کنند.

gandoman1

 

تالاب سولقان(سولگان)

در مسیر شهرکرد-ناغان بعد از پشت سر گذاشتن تالاب چغاخور در جاده خوزستان به منطقه زیبا و باصفایی به وسعت ۱۵۵ هکتار می رسیم که نسبت به دو تالاب قبلی از وسعت و عمق کمتری برخوردار است و معمولا میزان نگهداری آب این تالاب   محدود می باشد.

سولقان-3-620x465

 

تالاب آلونی

تالاب دیگر استان تالاب آلونی که در شرق آلونی قرار گرفته ودر حال حاضر به علت پایین آمدن سطح آب خشک شده است.