آموزش وردپرس
سرخط خبرها
خانه / استان چهارمال و بختیاری

استان چهارمال و بختیاری

بسم الله الرحمن الرحیم

استان چهارمحال و بختیاری در بخش مرکزی رشته کوههای زاگرس سرزمینی با تاریخ طولانی و با طبیعت سترگ و زیبا در جنوب غربی کشور واقع گردیده است. این استان از شمال به استانهای لرستان و اصفهان، از غرب به استان خوزستانه،از جنوب به استان کهکیلویه و بویراحمد و از شرق به استان اصفهان محدود شده است.

استان با وسعتی حدود ۱۶۵۳۲ کیلومتر مربع بین ۳۱ درجه و ۹ دقیقه تا۳۲ درجه و ۴۸ دقیقه عرض شمالی و ۴۹ درجه و ۲۸ دقیقه تا ۵۱ درجه و ۲۵ دقیقه طول شرقی قرار گرفته،در بخش مرکزی کوههای زاگرس دارای طبیعتی شگرف و زیبا از قبیل قلمرویی کوهستانی با ستیغ­ها و قله های سر به فلک کشیده،دره­ها و تنگه های با شکوه،دشت­های سرسبز،رودخانه های پرآب و چشمه سارهای فراوان و بی نظیر،تالاب و دریاچه های شگفت انگیز،اشگفت ها و غارهای آهکی،آب و هوای متنوع و دلپذیر،جنگل ها و مراتع غنی و خرم به همراه حضور ایل بختیاری با جاذبه های فرهنگی ویژه خود، چشم انداز بسیار زیبا و دیدنی بوجود آورده است.

بر اساس آخرین تقسیمات سیاسی کشور این استان به ۹ شهرستان،۴۰ شهر، ۱۸ بخش،۳۹ دهستان و ۹۲۰ روستا تقسیم میشود.جمعیت استان بر اساس آخرین سرشماری۸۵۷۹۱۰ نفر می باشد. ارتفاع استان از سطح دریا بین ۱۸۰۰ تا ۴۲۴۵ متر می باشد و از یک قسمت کوهستانی که حدود ۸۰% و یک قسمت جلگه ای تشکیل شده است،قسمت جلگه ای استان شامل مزارع سبز و خرم و باغهای وسیع است، قسمت کوهستانی استان با ارتفاع زیادی از سطح دریا حدود ۲۱۵۳ متر در امتداد سلسله جبال زاگرس از شمال غربی آغاز و به طرف جنوب شرقی امتداد می یابد.

در غرب استان کوههای مرتفعی وجود دارد که محل ذخیره­ی آب رودخانه های دائمی زاینده رود و کارون است این کوهها اغلب سال پوشیده از برف و جزء کانونهای آبگیر دائمی ایران محسوب میشوند و در امتداد شمال غرب به جنوب شرق از میزان و تراکم ارتفاعات آنها کاسته شده و به دره­های باز و دشتهای وسیع ختم می گردد. انباشته شدن رسوبات در این دشتها امکانات کشاورزی را بوجود آورده و پست ترین دشتهای استان در ناحیه شرقی است.

موقعیت کوهستانی سبب شده، استان دارای آب و هوایی گوناگون گردد چنانکه متوسط دمای سالیانه در کوههای شمال غربی به ۳ و در مناطق پست به ۱۸ درجه سانتیگراد میرسد، همچنین میزان بارش از ۳۰۰ میلی متر در بخش شرقی تا ۱۶۰۰ میلیمتر در بلندی های زردکوه تغییر می کند، بطور کلی در دشتها آب و هوا معتدل و دلپذیر و در ارتفاعات معتدل سرد تا بسیار سرد می باشد.

استان سرچشمه دو رودخانه بزرگ یعنی کارون و زاینده رود و یکی از شاخه های رودخانه دز است. راههای ارتباطی این استان از آسفالت مناسب برخوردار است و این استان را به استانهای اصفهان،خوزستان،لرستان و کهکیلویه و بویراحمد مرتبط می سازد،فرودگاهی بین المللی واقع در ۵ کیلومتری شهر شهرکرد ارتباط هوائی را بین این استان و پایتخت و بعضی کشورهای منطقه ایجاد نموده و جدیداً کار تحقیق بر روی صنعت حمل و نقل ریلی نیز در حال انجام می باشد.

شهرستانهای استان عبارتند از: اردل،بروجن،شهرکرد،فارسان،بن،سامان،کوهرنگ،کیار،لردگان و شهرهای استان اردل،آلونی،باباحیدر،بروجن،بلداجی،بن،جونقان،چلگرد،سامان،سفیددشت،سودجان،سورشجان،شلمزار،شهرکرد،طاقانک،فرادنبه،فرخ­شهر،کیان،گندمان،گهرو،لردگان،مال خلیفه،ناغان،نافچ،هفشجان،هارونی،وردنجان،سردشت،صمصامی،پردنجان،دستنا،منج و بازفت.

نژاد مردم چهارمحال و بختیاری

بختیاریها از نژاد قدیم ایرانی و اولین گروه از اقوام آریایی هستند که در این سرزمین سکنی گزیدند.آنچه مسلم است مردم استان چهارمحال و بختیاری از نژاد قبایل پارس می باشند که در سده های ۶ و۷(ق.م)در دامنه کوههای زاگرس مستقر شده اند.

زبان مردم چهارمحال و بختیاری

گویش مردم استان چهارمحال و بختیاری از اصیل ترین گویشهای زبان فارسی است که ریشه در فارسی پهلوی دارد،نزدیکی گویش شیرین بختیاری به زبان پهلوی به قدری است که زبانشناسان آن دو را از هم جدا نمیدانند و میتوان گفت که گویش بختیاری از زبان ایران باستان به یادگار مانده است،مردم استان به ۳ گویش،فارسی در منطقه چهارمحال(در بین ساکنان شهرکرد و بروجن) گویش لری در منطقه بختیاری(لردگان،کوهرنگ،فارسان و اردل) و گویش ترکی قشقایی(در برخی روستاها و شهرها)سخن می گویند.

دین مردم چهارمحال و بختیاری

اکثر قریب به اتفاق مردم استان چهارمحال و بختیاری مسلمان و پیرو مذهب جعفری اثنی عشری هستند. تعداد کمی زرتشتی و مسیحی در استان سکونت دارند. مردم استان پس از لشکرکشی ابوموسی اشعری به سال۲۳ دین اسلام را پذیرفتند.

اخلاق و روحیات مردم چهارمحال و بختیاری

مردم استان عموماً شجاع،سلحشور،پرکار،زحمت کش و قانع اند.

اقتصاد مردم چهارمحال و بختیاری

بیشتر امرار معاش ساکنان چهارمحال و بختیاری را کشاورزی و دامداری تشکیل داده و تعداد زیادی از اهالی این استان در کشورهای حاشیه­ی خلیج فارس و سایر کشورهای خارجی مشغول به کار هستند که اثرات خوبی در توسعه استان داشته است.در مجموع کشاورزی دامپروری و صنایع دستی از شغلهای اصلی مردم استان می باشد. مرکز استان چهارمحال و بختیاری شهر زیبای شهرکرد است.