آموزش وردپرس
سرخط خبرها
خانه / دیپلماسی / دیپلماسی فعال و مقابله با تحریم ها
orm-compatible

دیپلماسی فعال و مقابله با تحریم ها

بسم الله الرحمن الرحیم

دیپلماسی فعال و مقابله با تحریم ها

ضرورت توجه به دیپلماسی اقتصادی و مسئله برونگرایی اقتصاد مقاومتی برونگرایی اقتصاد مقاومتی با داشتن یک دیپلماسی اقتصادی فعال، امکانپذیر خواهد بود. در حال حاضر یک سیاستگذاری واحد برای دیپلماسی اقتصادی در کشور وجود ندارد. نهادهای مختلف دولتی و غیردولتی به شکل جزیره ای و سلیقه ای، به تعاملات بین المللی اقتصادی اقدام میکنند اما مدیریت کلانی برای نیازسنجی و اولویت سنجی داخلی و خارجی انجام نمیگیرد. یکی از مهمترین نهادهایی که میتواند در دیپلماسی اقتصادی نقش جدی داشته باشد، وزارت امور خارجه است که متأسفانه در این زمینه ضعیف عمل کرده است. درحالی که در بسیاری از کشورهای پیشرو در زمینه دیپلماسی اقتصادی، وزارت خارجه حداقل یک معاونت اقتصادی داشته و در ساختار خود مسئله اقتصادی را اولویت داده اند، اما وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران از داشتن معاونت اقتصادی محروم است. اقدامات موردی سفرا در این زمینه نیز به دلیل علاقه های شخصی انجام گرفته و نه به دلیل تکالیف سازمانی. از طرف دیگر شاهد اولویت بندی اشتباه در وزارت امور خارجه هستیم، در شرایطی که ایران میتواند از فرصتهای اقتصادی موجود در منطقه و کشورهای همسایه استفاده های فراوانی ببرد، متأسفانه اولویت اصلی وزارت خارجه تعامل با کشورهای ۱+ ۵ شده است. مجلس شورای اسلامی میتواند در اصلاح اولویتهای وزارت خارجه و گرایش آن به سمت کشورهای همسایه نقش مهمی ایفا کند.

لزوم گسترش استفاده از مدل «پیما نهای پولی دوجانبه »

جمهوری اسلامی ایران به طور سنتی در مبادلات خارجی خود به ارزهای خارجی خصوصا دلار و یورو وابسته بوده و آسیبهای فراوانی در برابر تحریمهای بانکی به وجود آمده و در نتیجه کشور در تعاملات اقتصادی و تجاری خود با مشکل انتقال ارز مواجه شده است. راهکار مهم در برونرفت از این وضعیت استفاده از «پیمانهای پولی دوجانبه» است. این راهکار در بسیاری از کشورهای جهان مورداستفاده قرارگرفته به طوریکه چین در ۷ سال گذشته نزدیک به ۳۰ پیمان پولی با کشورهای طرف تجاری خود امضا کرده است. مرکز پژوهشهای مجلس در گزارشی اعلام کرد این را هکار میتواند مشکلات بیش از ۵۰ درصد تجارت خارجی ایران را برطرف کند. اما سرعت عمل بانک مرکزی در استفاده از این راهکار بسیار کند بوده و تنها با کشور ترکیه این پیما ن منعقدشده است.

بدون شک مطالبه نمایندگان مجلس شورای اسلامی از بانک مرکزی برای افزایش سرعت عمل خود در استفاده از این را هکار بسیار مؤثر خواهد بود.

لزوم توجه ویژه و رصد دقیق اجرای برجام و برداشته شدن تحریم ها

توافق هست های ایران و ۵+ ۱ یکی از مهمترین مسائل سیاست خارجی کشور بوده که اثرات فراوانی در عرصه های اقتصادی، امنیتی، علم و فناوری و حتی فرهنگی داشته و دارد. نمایندگان مجلس دهم در مدت فعالیت خود به صورت مستمر با این مسئله مواجه هستند و باید مواضع مناسبی نسبت به آن اتخاذ کنند. با توجه به بدرفتاری طرف آمریکایی و اعمال تحریمهای جدید پس از اجرایی شدن برجام)محدودیت روادید، تحریم ۱۸ فرد و شرکت به بهانه آزمایش موشک عماد،تلاش برای قرار دادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در لیست سازمانهای تروریستی و …(ضروری است نمایندگان روند اجرای برجام را به طور ویژه رصد کنند. نمایندگان به خوبی میدانند که محدودیتهای فراوانی با اجرای برجام در مسیر پیشرفت علمی و فناوری کشور ایجادشده است(مسئله پیچیده کانال خرید) و نیاز است تا فعالیتها و تدابیر فراوانی برای برطرف کردن این محدودیتها صورت پذیرد. درنهایت باید گفت نمایندگان باید پاسدار شروط نه گانه رهبر معظم انقلاب در اجرای برجام باشند.

منبع : منشور اقصتاد مقاومتی

درباره ی میراحمدی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.